Ukraina pretendon se është objektivi i një sulmi kibernetik masiv Rus

33

Cisco thotë se hakerat kanë infektuar më shumë se 500,000 routers dhe pajisje të tjera me malware për t’u përgatitur për një sulm në internet dhe Ukraina mund të jetë objektivi. Shërbimi i sigurisë i SBU i vendit pretendon se malware është provë qe Rusia po përgatitet për një sulm të madh “që synon destabilizimin e situatës” gjatë finales së futbollit të Ligës së Kampioneve në Kiev të shtunën, raportoi Reuters. Festimet vjetore të Deklaratës së Kushtetutës së Ukrainës gjithashtu mund të jenë një objektiv, sipas AP.

Hulumtuesit në Cisco kanë ndjekur malware për muaj dhe dyshojnë se Rusia është përgjegjëse – kompania lajmëroi autoritetet amerikane dhe ukrainase për gjetjet e saj, edhe pse nuk është në dijeni se çfarë planifikojnë hakerët. Agjentët e Sigurisë Kombëtare të SHBA po hetojnë malware, i cili ka kodin e ngjashëm me malware që qeveria pretendon se Rusia përdoret në sulmet e mëparshme.

Hulumtuesit e sigurisë kanë mbajtur një sy në rreziqet e mundshme në Ukrainë pas sulmeve të fundit. Sulmet e NotPetya penguan bankat, aeroportin dhe bizneset në Ukrainë dhe Rusi përpara se të përhapeshin diku tjetër – SHBA dhe Britania e Madhe pretendonin të dyja se Rusia ishte pas sulmit, që Kremlini mohoi.