7 burimet më të nxehta të kontinentit që duhet të vizitoni në vitin 2019.

36

Ashtu si me shumë gjëra të tjera, burimet e nxehtë janë bërë një treg i ngrohtë në vitet e fundit. Dhe Evropa është një destinacion popullor për turizmin. Këtu janë burimet më të nxehta të kontinentit që duhet të vizitoni në vitin 2019.

Pamukkale, Turkey

Imagjinoni veten duke i zhytur shqetësimet tuaja midis gurit të lashtë të bardhë dhe bukurisë së rajonit të Egjeut të Turqisë. Kjo është pikërisht ajo që ju do të bëni në Pamukkale, që do të thotë “kështjellë pambuku” në turqisht. Pamukkale tërheq çdo vit dhjetëra mijëra turistë.

 

Szechenyi Thermal Bath, Budapest, Hungary

Burra, gra dhe fëmijë vijnë këtu gjatë gjithë vitit për të biseduar dhe për të përfituar nga përfitimet medicinale të ujërave termale. Krejt, ka 18 pishina, të cilat përbëhen nga pishina termale, banjot me avull, pishina zhytëse dhe një pishinë për notarë.

 

Moorish Bath, Seville, Spain

Shijoni  arkitekturën mesjetare maore ndërsa notoni në një nga këto pishina që janë restauruar në shekullin e 16-të. Pishinat datojnë që nga koha romake, shumë kohë përpara se Moorët të sundonin Spanjën.

 

The Blue Lagoon, Iceland

Laguna Blu (e emëruar për ujërat e saj të lehta blu) është padyshim një nga më të vizituarit.Silicë dhe squfuri janë disa nga mineralet që gjenden në këto ujëra , të cilat frekuentohen nga ata që vuajnë nga një sërë sëmundjesh, veçanërisht sëmundjet e lëkurës.

 

Terme di Saturnia, Italy

Terme di Saturnia është një grup i burimeve të nxehtë në komunën e Mançiano. Burimet që ushqehen banjot vijnë nga lumenjtë Fiora dhe Albegna. Ka shumë përfitime për të kaluar një ditë në këto ujëra qetësues, duke përfshirë trajtimet e baltës dhe lehtësitë e tjera të spa.

 

Bains de Dorres, Pyrenees, Francë

Bains de Dorres është në zemër të maleve të Pyrenees në Francën jugore. Kur ju relaksoheni në këto ujëra shëruese sulfuroze, ju do të merrni pamje të mahnitshme të maleve. Do t’ju kushtojë vetëm pesë euro për të kaluar disa orë, e cila është krejtësisht e vlefshme.

 

Palia Kameni, Greece

Për të arritur këtë pjesë të vogël të Qiellit, së pari duhet të merrni një anije për të arritur tek ky ishull vullkanik në mes të Santorini, Greqi. Palia Kameni është e njohur për banjot e nxehta me baltë. Peizazhi përreth është asgjë më pak se mahnitëse!