LATEST ARTICLES

Tesla ka në plan për të lançuar një shërbim Robotaxi vitin e ardhshëm

Tesla mbajti prezantimin Autonomy Day, ku diskutoi shumë nga përpjekjet e saj në teknologjitë e vozitjes autonome. Kompania njoftoi se kompjuteri i saj i ri...

Kto janë ndryshimet që do të sjellë instagrami

Gjigant i rrjeteve socale ka marrë në konsideratë largimin e numrit të pëlqimeve në postimet e përdoruesve, në një përpjekje për të shpërndarë pak...

Kto janë risitë që transformuan jetët tona

Në kohën tonë, sfida paraqitet në ekonomizimin e energjisë dhe mbrojtjen e resurseve natyrore. Prej shekujsh pishtarët dhe qirinjtë e ndezur ia kanë lënë...

Kina shkon përtej mjeteve elektrike

Shërbimet e transportit po përjetojnë një “boom” të vërtetë dhe nuk mbetet pas as ideja e marrjes së makinave me qira vetëm për një...

Apple njofton planet e saj për ditën e tokës dhe zgjeron programet e riciklimit

Dita e Tokës mbahet çdo vit më 22 prill dhe filloi në vitin 1970, qëllimi është të promovojë mbrojtjen e mjedisit. Për të festuar Ditën...

Miliona fjalëkalime të rrjetit social ‘Instagram’ janë lejuar të ekspozohen nga serverat e saj

Gjiganti i medias sociale tha se zbuloi fjalëkalime shtesë të ruajtura në tekst të thjeshtë, pasi besonte se ishte i kufizuar në dhjetëra mijëra...

Xbox One i ri nuk do të ketë disk

Do të kushtojë 250 dollarë – 50 dollarë më lirë se modeli aktual të cilit i vendoset disketa, ndërsa do të ketë të instaluara...

BMW pritet të tërheqë 360.000 vetura nga tregu kinez, kanë problem me airbag

Rreth 20 persona kanë humbur jetën që nga 2013 në aksidente rrugore që lidhen ngushtë me airbegët e prodhuar nga "Takata" në të gjithë...

Studiuesit: Koha e kaluar me tepri përpara ekranit, jo dhe aq problematik

Një studim i Oksfordit, tregon se pasojat e ndikimit që ajo mund të ketë te mirëqenia mendore e të miturve nuk janë edhe aq...

Studiuesja e shkencave kompjuterike, Xia Zhou po përdor një tjetër mënyrë për kalimin e...

“Në komunikimin e sotëm ne përdorim radiovalët. Ideja ime është të shqyrtojmë mundësinë e komunikimit nëpërmjet spektrit të dritës së dukshme”, ka thënë shkencëtarja. Në...