Toyota në bisedime me Geely për bashkëpunimin në teknologjinë hibrid të automjeteve

28

Toyota Motor tha të enjten se është në bisedime me prodhuesin kinez të makinave Geely rreth bashkëpunimit në teknologjinë e automjeteve hibride benzinë-elektrike, por asgjë nuk është vendosur për këtë çështje.

Ky veprim vjen si prodhuesi më i madh i automjeteve në Japoni që gjithnjë e më shumë po përqafon teknologjitë e reja të automobilave për rritjen e ardhshme dhe gjithashtu ka ndërmarrë një strategji për ngritjen e shitjeve në Kinë, tregun më të madh automobilistik në botë.

Përgjigjja e Toyota-s vjen pasi një raport i medias kineze tha se Geely ishte duke punuar me Toyota në teknologjinë hibride konvencionale. Raporti tha se detajet mbi përpjekjen e përbashkët do të shpalleshin së shpejti.