Mercedes zbulon makinën elektrike në sfidën e drejtpërdrejtë gjermane ndaj Tesla

55

Mercedes tregoi të martën se si është te jesh “agresiv” duke u bërë vendi më  i lartë në tregun e pasagjerëve të makinave të baterive të dominuara aktualisht nga Tesla pasi zbuloi EQC, veturën e saj të parë plotësisht elektrike, në një aktivitet në Stokholm.

Ngjarja shënon fillimin e sulmeve gjermane kundër ngritjes amerikane dhe shfaqi një SUV me një distancë prej 450 kilometrash, me gjerësi të plotë dhe interierë të pastër që Mercedes shpreson të gjejë favorin me klientët luksozë dhe mijëvjeçarët e teknologjisë.

Daimler synon të ketë deri në 10 variante të makinave elektrike deri në vitin 2022, një objektiv i përsëritur të martën nga CEO i Daimler, Dieter Zetsche, i cili shpreson se EQC dhe makinat e tjera elektrike do të përbëjnë 15-25 për qind të shitjeve të tij deri në vitin 2025.