Jaguar mund te shkurtojë më shumë vende të punës në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa lëvizin prodhimin e Discovery në Sllovaki

49

Jaguar Land Rover (JLR) është vendosur të shkurtojë më shumë vende pune në Britani pasi  lëvizi të gjitha prodhimet e veturës së saj Discovery në Sllovaki me kosto më të ulët përpara se të ndërtojë Range Rover e saj të ri në një fabrikë angleze.

Prodhuesi më i madh i automobilave në Britani, JLR më parë tha se gjenerata e ardhshme Discovery do të ndërtohet në uzinën e saj të Sllovakisë dhe të hënën njoftoi se mund të ketë disa shkurtime të punës në Britani.

“Humbjet potenciale të disa punonjësve të agjencive të punësuar në Britani të Madhe janë një gjë e vështirë, por janë pjesë e strategjisë sonë afatgjate të prodhimit, ndërsa ne transformojmë biznesin tonë globalisht”, tha kompania në një deklaratë.

Gama e re Range Rover dhe Range Rover do të ndërtohen në fabrikën qendrore të firmës Solihull një arkitekturë e cila është projektuar për të prodhuar modele diesel, benzinë, elektrike dhe hibride.

JLR tha në janar se do të vendosë këtë vit nëse do të ndërtojë makina elektrike në tregun e saj pas njoftimit se të gjitha makinat e reja do të jenë në dispozicion në një version elektrik ose hibrid nga 2020.