Apple pritet të zbulojë modelet e reja të iPhone më 12 shtator

41

Apple tha të enjten se do të mbajë një event  më 12 shtator në Teatrin Steve Jobs në kampusin Cupertino të Kalifornisë, ku pritet gjerësisht të zbulojë modelet e reja të iPhone.

Analistët besojnë se Apple planifikon të lëshojë tre smartfonë të rinj këtë vit, duke përfshirë një me një ekran më të madh se modelet e mëparshme. Analistët presin gjithashtu që Apple të lëshojë një iPhone me një shfaqje buzë në buzë të ngjashme me iPhone X, por duke përdorur teknologjinë më pak të kushtueshme LCD.

Ftesa e ngjarjes së Apple bëri përdorimin e rëndë të ngjyrës gold, duke ushqyer spekulime në mediat sociale që kompania ka në plan të nisë një pasardhës të ngjyrës së artë të iPhone X, i cili u bë i disponueshëm vetëm në argjend dhe gri vitin e kaluar.

Disa orë pas njoftimit të Apple, 9to5Mac, një uebsajt i lajmeve për teknologji, postoi fotografi të dy modeleve të arit të iPhone të vendosura njëra me tjetrën, me një model më të madh të ekranit në pjesën e poshtme. Të dy modelet ngjajnë me iPhone X aktual.

Apple zakonisht fillon të shesë iPhone të reja disa javë pas lançimit të tyre, në kohë për sezonin e blerjes së festës. IPhone X, me çmim prej 999 dollarë e lart, ka ndihmuar Apple të mundë pritjet e shitjeve të Wall Street.